Akcesoria

Rodzaje obiektywów zmiennoogniskowych

Pod względem rodzaju możemy dokonać podziału obiektywów między innymi na stałoogniskowe oraz zmiennoogniskowe. Są to najbardziej popularne rodzaje obiektywów wykorzystywane przez pasjonatów fotografii cyfrowej. Jednak należy mieć świadomość tego, że w rzeczywistości podział ten jest nieco bardziej obszerny. Ale w tym artykule chcemy skupić się wyłącznie na tych obiektywach, których ogniskowa jest zmienna. Przykładem może być obiektyw canon 18-55 dc iii, który charakteryzuje się szerokim zakresem powiększeń obiektywu, co sprawia że jest on odpowiedni do większości zastosowań ogólnych. Dla niewtajemniczonych małe wyjaśnienie, co oznaczają cyfry 18-55. Otóż odnoszą się one do ogniskowej, która wynosi właśnie 18-55 mm.

Obiektywy zmiennoogniskowe

  1. Obiektywy kitowe – są to uniwersalne obiektywy zazwyczaj dołączane w zestawie z aparatem. Jakość optyczna takich obiektywów nie jest zbyt wysoka – raczej waha się między bardzo niską a przeciętną.
  2. Szerokokątne obiektywy rektylinearne – w przeciwieństwie do obiektywów typu Fish Eye, obraz uzyskany za pomocą szerokiego pola widzenia nie odznacza się tym, że jest on zniekształcony i nie przybiera kształtu kuli.
  3. Teleobiektywy reporterskie – bardzo popularne uniwersalne obiektywy o wysokiej jakości optycznej. Często wyposażone są w mechanizmy, które mają za zadanie stabilizować obraz.
  4. Obiektywy typu superzoom – posiadają niewielkie rozmiary i chętnie wybierane są przez osoby podróżujące. Parametry optyczne jakimi odznaczają się superzoomy można uznać za przeciętne, dlatego dedykowane są amatorom lub osobom, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią i ich wymagania nie są zbyt duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top